27.4.2003. god. "JAVOROVA STAZA ZDRAVLJA" Zlatar Bistrica

Članovi PD "Grohot" koji su hodali ovom stazom su:

1. Nada Fulir.
  2. Dominko Krajačić
  3. Verica Novak
  4. Danijela Osrečak
  5. Francika Popek

Dužina staze: 10 km; vrijeme obilaska: 2.30-3.00 h; visinska razlika: 120 m; potrebna kondicija: osrednja; oprema: sportska.

Staza je obilježena osnovnom planinarskom markaciom i smjerokazima; na stazi se nalazi Poučna staza "Šumarica".

HPD "JAVOR" Zlatar Bistrica u okviru manifestacije Zlatarbistričkog proljeća, izdalo je i prigodni letak - knjižicu, sa sljedećim sadržajem:

Najljepši je i najsvečaniji proizvod htijenja nas "javora" svima dokazati da se radom, elanom

i odricanjem i u našem nizinskom dijelu Hrvatskog zagorja može postići nešto značajno za

dobrobit planinarstva a posebice ljubitelja prirode. Želja nam je maknuti ljude od zaraznog

sjedenja ispred TV-a te ih uputiti u čari prirode.

Staza je nastala kao želja da potaknemo naše sumještane i aktivnije ih uključimo u kretanje i

boravak u prirodi, a ostalim planinarima i znatiželjnicima pokazati dio naše Zlatarbistričke

prirode.

Naša staza prolazi živopisnim predjelima. S nje pucaju vidici na naše uzorno obrađene njive,

drevne kurije, simpatične zagorske zaseoke. Preskaču se mali potočići, prolazi se šumskim

putovima, upoznaje se flora i fauna naše oklice.

Svatko tko će krenuti ovim putem osjećat će težinu u nogama, ali lakoću u srcu i ushit u

duši. Poželjet će krenuti ponovo. Ako mu se posreći ljeti ubrati gljivu, zimi vidjeti trag

divljači u snijegu, a u proljeće i jesen osjeti miris šume i poljskog cvijeća, ugođaj će biti

nezaboravan.

Želja nam je da uz stalan obilazak postane tradicionalnim, obilazak 22. lipnja na Dan

antifašističke borbe.

Što još napisati o ovoj stazi, osim daje tako zaista kako piše. Samo... ipak moram dodati evidentnu činjenicu: nažalost, dobar dio obilježene Poučne staze uništio je nečiji vandalizam. Šteta, a koliko truda i znanja je tu uloženo. Domaćini su bili susretljivi i darežljivi što se tiče klope a i svega drugog. Vođa puta bio je g Ivica Hajnić. Sabirno mjesto bio je park "Javor", kod semafora u Z. Bistrici u 10 h, a krenuli smo u 10,30 h, nakon kraćeg pozdravnog govora: predsjednika PD "Javor", g Hoića, zatim načelnika općine Z. Bistrica te predstavnika HPD g Domišljanovića. Kiša je padala cijelo prijepodne, neki od nas bili su mokrih nogu. Nije bilo hladno a priroda je prekrasna. Domaćini su kod mjesta predaha ispekli kobasice, natkrili ceradu, donijeli pijacu. Logistika je funkcionirala odlično. Dr Šantek se brinuo za žigove. Ostale članove poimenice ne znam. S nama su hodali članovi drugih planinarskih društava. (Pokušat ću upisati neke od njih iako se nisam posebno raspitivala za taj podatak: "Javor", "Gradina", "MI-Varaždin"?...) Cijelim putem zabavljao nas je "Varaždinac-Podravac", s kojim smo plesali kod Lovačkog doma, a tamo nam je završavala staza. Oko 15 h bili smo u M. Bistrici.